Колегиите запознаха министър Георгиев с проблемите, които спират ефективния достъп на гражданите до правна помощ:
- Липсата на добри условия за предоставяне на правна помощ, в това число липсата на подходящи помещения за регионални центрове за консултиране, изключително ниски възнаграждения за правната помощ и неправилна реакция на държавните органи, които се отзовават на сигнали на граждани без същите да бъдат информирани за възможностите да ползват правна помощ.
- Данните за множество заявления на адвокати за отписване от националния регистър за правна помощ и многократни откази да бъде поета защита на лица, злоупотребяващи с правната помощ.
- Липсата на обратна информация от НБПП за размера на окончателните възнаграждения, определяни от Бюрото и периода на забава при изплащането им.
Адвокатските колегии формулираха редица свои искания, с които ще продължават да сезират Министерство на правосъдието и Министерство на финансите:
1. Издаване и влизане в сила на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за заплащане на правната помощ, в съответствие с проекта, който още през 2024г. беше предложен на Министерството на правосъдието от създадената към същото министерство работна група и бе съгласуван от участниците в работната група, във възможно най-спешен порядък.
2. Увеличаване на бюджета за правна помощ и възнагражденията по Наредбата за заплащане на правната помощ поне двойно (със 100%) с ефект от началото на 2026г.
3. Предвиждане на достатъчно по размер разходно перо в бюджета на съдебната власт за възнаграждения на особени представители, платими от бюджета на съда.
4. Формиране на работна група с представители на Висшия адвокатски съвет и адвокатските колегии от страната, която да подготви програма за реформи в правната помощ и подобряване на условията за работа на адвокатите за периода 2026-2030г. (в това число преминаване към друг модел за определяне на адвокатските възнаграждения по правната помощ).
5. Одобряване на програма за осигуряване на допълнителна квалификация на адвокатите в специалните материи по Закона за закрила на детето, Закона за здравето, Закона за защита от домашното насилие и Закона за убежището и бежанците и други специални закони, и привличане на повече адвокати към посочените области на квалификация и правна защита.
6. Иницииране на законодателни промени за създаване на квалифицирани състави на престъпления срещу адвокат (по чл.116, чл.131, чл.143 НК и др.).
7. Облекчения за адвокатите при снабдяване с документи по предоставената от тях правна помощ и подаването на отчети.
8. Предприемане на спешни мерки за подобряване на електронната система на НБПП в софтуерно и хардуерно отношение, като се създадат интерфейс и функционалности, които са ориентирани към потребителя на системата и го улесняват.